מסעות מיסטר נורמל | דור חדש, דור ישן

מעצבן אותי לשמוע את הדור מעליי, אלה שבשנות הארבעים, החמישים והשישים לחייהם, שמבקרים את הדור שלי על כמה שאנחנו מפונקים ולא החלטיים, על כמה שאנחנו תקועים במַקום ולא מתקדמים, בזבזניים ורק חושבים על עצמנו. זה לא שהם לא צודקים. הם צודקים מאד. מה שמעצבן אותי הוא שהם אלה שגרמו לזה כדי להרוויח על חשבוננו ועל חשבון התסכול שהם יצרו בעצמם.

נכון, אם הייתי עכשיו בן 60, כך שלפני 30 שנה הייתי בגיל שלי עכשיו, אז קרוב לוודאי שהייתי נשוי כבר מגיל 23 בערך והיה לי בית ואולי אפילו בית נוסף שהייתי משכיר בשביל הכנסה נוספת, היה לי עסק או שהייתי במקום טוב בעבודה והיו לי נכדים מילדים שהייתי תומך בהם כלכלית בזמן התואר, החתונה ורכישת הדירה הראשונה שלהם.

אבל אני לא בן 60. אני הדור שנולד לבני ה-60 האלה. אלה האנשים שקיבלו דירות במחיר מגוחך מהמדינה והם העמידו אותן להשכרה לדור שלי במחירים מופקעים. אלה האנשים שקיבלו עבודה כשלא היה משק רווי ויצרו מונופולים שעד היום אף אחד לא מצליח להשתחרר מהם לגמרי (חשמל, בזק, פלאפון, ידיעות, תנובה ועוד). הם הדור שיצרו דברים כשלא היה כאן דבר וחנקו את השוק כמעט לגמרי. הם הדור שלא משנה כמה המצב היה קשה יותר – עדיין היה יכול להרשות לעצמו לקחת משכנתא כי הייתה וודאוּת יותר גדולה בעבודה, דבר שהם אחראים על ההיעלמות שלו. הם הדור שייסד את העבודה המאורגנת שהיה לה כוח, דבר שהם העלימו משוק העבודה. הם הדור שהרוויח יפה מאד ביחס ליוקר המחייה, מה שהם לא נותנים היום למועסקים שלהם (עם ובלי קשר למשבר הכלכלי). והם הדור שכדי להרוויח יותר, אז הם יצרו דור מבולבל יותר, שתולה את האושר שלו במותגים שהם בעצמם פמפמו לנו שאנחנו לא יכולים בלעדיהם.

מקוממת אותי ההסתכלות הזו, שמצד אחד עושה מהלכים שמנצלים את הדור החדש ומצד שני – מבקרת אותו על אותה התנהלות בדיוק. אנשי עסקים יקרים, מנכ"לים ומנהלים וותיקים: אתם הוא הרפש של החברה הישראלית ולא הדור הצעיר. אתם יצרתם את הדור הזה במו ידיכם על ידי תאווה, חמדנות ורשעות. אתם אלה שהובלתם את המדינה הזו להיות אחת מהמדינות החזיריות ביותר שיש, עם הקפיטליזם בין הדורסניים ביותר בעולם (ביחס למדינות מערביות) עד לרמה של עַבדות.

העונש הטוב ביותר שאני יכול לחשוב עליו הוא שאתם תמותו בלי נכדים רבים, כי למי יש זמן או כסף למשפחות מרובות. והתקווה שלי, שהדור שלי, שחווה על בשרו את המרדף האינסופי הזה אחר כסף שנועד להישרדות בלבד, לא יוריש זאת בקיצוניות גם לדור הבא.
***
כל הפרקים | הכריכה האחורית | תגובות, הערות והצעות