הוא | כשאת משתמשת בכוח שלא שייך לך

התמונה לקוחה מהאתר Tensionnot
לבחורה ששלחה השבוע מייל תלונה למערכת ynet, שלום.
האמת, שלא ציפיתי, כך שאפשר לומר שהצלחת חלקית במזימתך השפלה. קיים בי עצב תהומי עלייך ועל המקומות האפלים שאת מנהלת בתוכם את חייך. אבל העצב הגדול ביותר שקיים בי הוא שבאמת לא ניתן לנהל שיח פתוח, דיאלוג אמִתי וכנה, מבלי שמישהי כמוך תשלוף בנשק התלונה על הטרדה מינית שמעולם לא הייתה.


השבוע נשלח מייל מאדם שהזדהה בשמו של מנהל העבודה הקודם שלי למערכת שירות הלקוחות של ynet. התזמון לא היה מפתיע. לאחר ששודרה בערוץ עשר כתבה שהייתה ערוכה מגמתית לצרכי רייטינג בהשתתפותי, היו תגובות שונות ומשונות לגבי הדברים שיצאו מפי לעיני המצלמות. קל היה להתמודד עם התגובות הללו, מכיוון שהן היו מבוססות על דיאלוג הדדי ולא על התחבאות מאחורי חוק שלא נועד לשרת נשים כמוךְ. במייל האנונימי, טען "המנהל שלי לשעבר" שהוא פיטר אותי מעבודתי בשל הטרדה מינית. מעולם לא פוטרתי ממקום עבודה, ובטח שלא הואשמתי באופן ישיר או עקיף בהטרדה מינית, אבל למייל מ"המנהל שלי לשעבר" יש נטייה להילקח בַּרצינות הראויה.

העובדה שהשתמשתְ בשמו של המנהל שלי לשעבר במייל – דיי הסגירה מי את, וקרוב לוודאי שתועמדי לדין בקרוב על התחזות, האשמת שווא ותביעת דיבה. אבל לא על כך רציתי לכתוב לךְ. רציתי לנסות להבין איך יש בך (ולצערי, את לא היחידה) את התעוזה להשתמש לרעה בַּכוח הזה, שנועד לעזור לך ולחברותייך – להתמודד עם מצב מתסכל על בסיס יומי. תלונה על הטרדה מינית נועדה להרתיע גברים מלנצל את מעמדם ולהשתמש בכוחם בכדי להציג אותך בסיטואציות משפילות ו/או לא נעימות על רקע מיני. החוק לא נועד לספק לך כלים להשתיק גברים שדעותיהם לא מוצאות-חן בעינייך. את לא מסכימה על דבריי? תחלקי עליהם ותגיבי. את חושבת שהטור הזה צריך להיעלם? תכתבי תלונה על אופי הדברים שעולים כאן. את חושבת שאני אדם נוראי? תשנאי אותי. איפה היו האפשרויות האלה כשהחלטת להמציא תלונה על הטרדה מינית, לא פחות?

נשים רבות לא מבינות איך גברים השתנו להן מול העיניים. הן תוהות בתסכול מדוע גברים מסרבים להתחייב, משאירים את הקשר על בסיס שטחי לחלוטין, ושומרים מרחק מכל דבר שקשה ממנו לחזור לאחור. נשים לא מצליחות להבין איך לא מתייחסים ברצינות לתלונות אמיתיות של נשים שטוענות שהוטרדו ועוד מואשמות שהן הביאו את זה עליהן. אני מפנה את הנשים הללו אלייךְ ולנשים נוספות כמוך, שהורסות את מה שאחרות מנסות בייזע רב לבְנות. מבחינתך, התסכול האישי שלך הוא מספיק חשוב בכדי לנסות להרוס למישהו את החיים.

קשה לי לתפוס את האירוניה שנקלעתי אליה. בעוד שאני כותב תיאוריות קומיות על נשים שמשתמשות לרעה בכוחן, הוכחת לי (ולרבים אחרים) שנשים רעות כמותך אכן קיימות. איך אפשר לישון בלילה בידיעה שהאגו שלך יכול לחצוב גורלות של מישהו אחר? כנראה שאפשר. לשמחתי, לא הצלחת. לצערי, את ודומות-לך מכשילות נשים רבות שרק רוצות לקום בבוקר מבלי שגברים יטרידו אותן מינית, אבל באמת.
***
כל הפרקים | הוא והיא ב-ynet | הכריכה האחורית | תגובות, הערות והצעות