הוא והיא | כשהגוף שלךְ הוא של שנינו

התמונה לקוחה מהאתר SouthBros
האם מותר לדבר על נושא שלא חווינו על בשרינו באופן אישי? הוא והיא מנסים לגעת במשפט "הדבר הכי קשה שבחורה נאלצת לעבור" ולשאול – למה תמיד זה נוסח קבוע, למרות שיש גם גבר בתמונה.

הוא: כשאת מחליטה בשבילי, שוב.

אני מוצא את עצמי מתקשה להתמודד עם ההכרזה שלך על כך שיש לך זכות מלאה על הגוף שלך ושאת היחידה שיכולה להחליט לגביו. אני תוהה היכן אני נמצא בתוך ההכרזה הזו, בעוד שדקה לפני הייתי איתך במצב של שניים. נותר רק לי להבין בְּתסכול, שההחלטה הבלעדית על הגוף שלך היא בעצם החלטה על מתי אנחנו מוגדרים שניים ומתי את מוגדרת רק את. במקרה של הריון לא צפוי במערכת יחסים, אני לא רשאי לצאת מהיחידה שיצרנו, אלא אם כן את מאשרת זאת, ואני לא יכול לדרוש להישאר אם לא בא לך יותר.

אני לא יכול לתאר לעצמי מה עובר בראשך ובנפשך בהחלטה מערערת שכזו. הפלה היא מעשה בלתי-אפשרי כמעט, ואני יכול להבין את הרגישות מצדך כשאני רוצה להביע את דעתי כגבר, בעוד שמי שצריכה לבצע או לא לבצע זאת בפועל – זו את. ובכל-זאת, חשוב לי לומר לך, אני כאן. אני הייתי חלק מהסיטואציה שהכניסה את שנינו למצב הזה, ואני חייב להילקח בחשבון גם בהחלטה על היציאה ממנו (או ההישארות בו), במיוחד כשההחלטות שאת מקבלת בעבורי הן משמעותיות לא פחות.

כשאת מחליטה לא לעשות הפלה למרות שאני לא מעוניין בילד, את מחליטה בעבורי להיות אבא או להיות מישהו שלא לוקח אחריות על הילד שלו. זוהי גם החלטה לא פשוטה, אבל לי אין בכלל מילה בנושא. כשאת מחליטה לעשות הפלה למרות שאני מעוניין בילד, את מחליטה בעבורי על אילו עקרונות אני רוצה לשמור בחיי ולחיות על פיהם.

הכי קל לנפנף אותי תחת הכותרת – "טוב, הוא גבר, מה הוא מבין." הכי קשה להתמודד דווקא עם זה שאת לא לבד, ושעולם הדעות והערכים שלך נשרכים בתוך יחידה זוגית שעמלנו שנינו על יצירתה. אבל אני כאן, ואי אפשר להחליט מתי אני נדרש להיות נוכח רק כשזה מתאים לסיטואציה. דווקא בסיטואציה הזו, שיש לה השלכות משמעותיות על שלושה גורמים – כדאי, רצוי ואפילו חובה להכניס לשיקולי ההחלטות יותר מאת הקול שלך בלבד.


היא: לא תבין, ואין לי גם ציפייה שתבין

עכשיו, שעברתי את השלושים, מזל טוב לי, דרך אגב, יש בי רגישות שלא הייתה בי בעבר ונושאים שפעם הקלתי בהם ראש, אינם נתפסים עוד ככאלו. אם בעבר המחשבה על הריון לא מתוכנן הייתה מפחידה, אך ברת פתרון, היום היא מבעיתה ולו רק בשל הפחד מהפתרון.

היום אין בי יכולת להניח שבמידה ואכניס את עצמי לסיטואציה הזאת, אעשה הפלה באופן אוטומטי. אני נוטלת גלולות באדיקות ובלב כבד על מנת למנוע מעצמי את הלחץ שבאלטרנטיבה. ובכל זאת אני מצפה מהפרטנר שלי לקחת גם אחריות ולדאוג לקונדום.

קל לגברים לפתור את עצמם מהסוגיה בשאלה - "את על גלולות?" אבל גבר לעולם לא יבין את האחריות שבלדאוג לעצמך, לבדך, שלא תיכנסי להריון. את הרוטינה הטורדנית שבגלולות, את ההשלמה עם הכנסת הרעל הזה לגופך, בידיעה, שאולי נטילת הגלולות לאורך שנים, עשויה למנוע ממך להיכנס להריון, כשכן תרצי. הוא לא יבין את כאבי הראש בזמן המחזור, את ההשמנה, את נפיחות השדיים, את הפצעים, את כל התגובות ההורמונאליות שמלוות לזה. אני לא מכירה הרבה גברים שיסכימו ליטול גלולות נגד הריון, לראייה חברת אוגנון שפיתחה מוצר מאוד יעיל אך נאלצה לסגור את הייצור בשל דרישה נמוכה למוצר. אני מצטערת שקונדום מרגיש לכם כמו להיכנס לבריכה עם מעיל גשם, אבל אל תתלוננו אחר כך אם "הפילו" אתכם בפח. כשם שאנחנו לוקחות אחריות על עצמנו, גם אתם יכולים וצריכים.

ללא ספק אמצעי המניעה הכי טוב בשוק הוא הימנעות כוללת מסקס, אך מאחר והדרך הזאת אינה עומדת על הפרק, תאונות קורות, קונדום נקרע, הטבעת נפלה, שכחת גלולה ואז הצד שצריך להחליט באיזו דרך לפעול הוא הצד הנשי במשוואה. זה לא משנה אם זה סקס חד פעמי, מערכת יחסים טרייה או זוגיות ארוכה, מי שיושפע מההחלטה באופן טוטאלי תהיה האישה. הגוף שלה ישתנה, ההורמונים שלה ישתוללו, הקריירה שלה תיפגע, למעשה אין אספקט בחייה שלא יושפע מההחלטה להמשיך את ההיריון ולהשאיר את הילד.

גבר לעולם לא יבין את ההחלטה שבלהפיל או לא, את השיקולים השטניים שעומדים בפני האישה. האם זו תהיה הפעם האחרונה? האם אני אגרום לזה? איך אני יכולה להרוג חלק ממני? אני מגנה את הנשים הללו שעושות את זה בכוונה תחילה, כי הן הורסות לכולנו, אבל רובנו לא כאלו וההחלטה שבלהפיל או לא היא לא קלה. אבל גבר לעולם לא יבין זאת. הגיוני שתחשוב שאתה שיקול בהחלטה, הך טבעי לך שהכל סובב סביבך אבל, אם יש משהו בעולם הזה, שאין לך רלוונטיות בו הוא הזמן שלי נוח בו, להביא ילד, אני ללא ספק אקח את הדברים שלך לתשומת ליבי, לטוב ולרע, בין אם תרצה את הילד ובין אם תאמר שתתכחש לו , אבל זהו רק שיקול אחד, מיני רבים שכרוכים בהחלטה הרת הגורל הזאת.

אבל אני לא באמת מצפה שתבין.
***
כל הפרקים | הוא והיא ב-ynet | הכריכה האחורית | תגובות, הערות והצעות