מסעות מיסטר נורמל | תיקון הורים

אנחנו בוחרים צד. צד של אחד ההורים שלנו. אמא או אבא. ואנחנו מנסים לתקן. אז אנחנו בוחרים בן/בת זוג, כדי לתקן איתם את מה שאחד מההורים שלנו לא עשה בעצמו, אולי מחולשה, או מחוסר ידיעה, אולי מחוֹסר ברירה. וכדי לתקן, אנחנו צריכים לבחור בן/בת זוג שיזכירו לנו, שיעוררו בנו את הצורך לתקן. זה יכול בן/בת זוג אלימים, אדישים, ילדותיים, חסרי-ביטחון, חסרי-רגישות, כדי שנוכל לקום מולם ולהתמודד בדרכים אחרות, בדרכים חדשות. אבל לא בהכרח בדרכים טובות יותר. וכשאנחנו לא מצליחים, הילדים שלנו מתקנים בשבילנו, וכן הלאה וכן הלאה.

ומה זה בכלל התיקון הזה? האם בת לאמא מוכּה, מתקנת את דרכה של אמא שלה בזה שהיא מחזירה סטירה לבעל המכה שלה, או שהיא מתגרשת ממנו בשנייה שזה קורה כדי שלא תהיה לו הזדמנות נוספת להרביץ? והאם בן לאבא חלש, ידרוש את מקומו במערכת היחסים המשמעותית שלו ובכך יתקן את דריסתו של אביו בבית? ובת לאבא חלש? באיזה מחיר היא תהיה מוכנה לתקן זאת בשבילו? האם גם במחיר של לאבד קשר טוב? ובן לאמא שלא מרוצה אף-פעם מהסביבה שלה? האם בזה שיהיה סבלני, ויסביר, ויתמודד, ויבקש - האם בכך הוא מתקן, או שמא מנציח?

והאם אחרי שתיקַנו ולמדנו ושיפרנו והשתפרנו, האם אז מובטחת לנו שלווה יותר במערכת-יחסים? בבחירות שאנו עושים בה? בויתורים שאנו עושים למענה? לפעמים נדמה לי שזה בכלל לא הוגן שעלינו נגזר לתקן, כשברוב המקרים אנחנו מקלקלים כמותם. וכשאנחנו מקלקלים, גם על הילדים שלנו נגזר לתקן. כי הם רואים הכל. הם רואים את הבכי הנסתר, את הפחד בבית, את השתיקות הרועמות, את השליטה המאיימת. וגם כשהם לא רואים, הם מרגישים. וההרגשה הזו ממשיכה איתם עד למערכת היחסים המשמעותית הראשונה שלהם, בו יש בן/בת זוג שנוגעים, דורכים על יבלות, פוצעים שריטות ישנות, גורמים לנו להרגיש את התחושה הזו, שמוכּרת לנו גם אם אנחנו לא יודעים מאיפה, ושגורמת לנו לקום ולתקן, להילחם ולהתמודד, לדרוש ולקיים. ומה בסוף?

ומה אם אני בוחר דמות של אבא לתקן, ובת-הזוג שלי בוחרת גם היא דמות של אבא לתקן? האם נגזרה עלינו מראש מלחמה כוחנית, מצ'ואיסטית, רוויַת אגו ורוע? האם בכלל אפשר לנצח במלחמה שכזו? ואם ניצחון, אז מי המפסיד? ואם שנינו מפסידים? מפסידים האחד את השני רק בשם המלחמה של ההורים שלנו, ומפסידים את עצמנו רק בשם המלחמה של ההורים שלנו.
***
כל הפרקים | הכריכה האחורית | תגובות, הערות והצעות