מסעות מיסטר נורמל | ילדים-זקנים

אנחנו מזדקנים רק כשהאנשים סביבנו רואים בנו כזקנים. לא, זה לא עניין של ביצה ותרנגולת. זו הידיעה שכרגע בני 20 מסתכלים עלינו בדיוק כפי שהסתכלנו על בני 30 כשהיינו בגילם. והמלחמה התמידית היא שהם לא יגלו. שיהיה משהו במבט, במראֶה, בלבוש ובהתנהגות שלא יסגיר את הגיל האמיתי. וזה בוער בעצמות, במיוחד כשמגלים באיחור שעדיין לא הספקנו להיות ילדים באמת.

ילדים מתרגשים לטייל עם מבוגרים מהם. גם כש"המבוגרים" גדולים מהם רק בחמש-שש שנים. במושגים של ילדים מדובר על נצח, שמפריד באמצעותו גם הערצה. ומחמיא ככל שזה יהיה, היה בזה גם משהו עצוב. הם יודעים כבר בגילם שיש גילאים שמחייבים/דורשים התנהגות מסוימת. יש גילאים שמחייבים את ההפסקה בהיאחזות של החלום שכל העולם מונח לפניהם והגיע הזמן להצטרף בייאוש מביית אל העדר.

אנחנו הרי שונאים את אלה שלא מתנהגים "בהתאם" לגיל שלהם, רק בגלל שאנחנו מקנאים בהם קצת. מקנאים בהם הרבה, שהם החליטו שלא צריך להתחתן עד גיל 30, לא חייבים קריירה של מרוץ עד הפנסיה ולא חייבים לרכוש מיליוני דברים מיותרים רק כדי להגדיר לעצמנו שהצלחנו בחיים. האנשים האלה מאיימים במובן מסוים, כי הם באופן תמידי נותנים את ההרגשה שאם היינו קצח פחות פחדנים, אז היינו יכולים להיות כמותם ואולי אף מאושרים יותר.

זה לא שבני שלושים לא יכולים לכבוש את העולם כמו בני עשרים. לא רק שהם יכולים, הם גם בטח יעשו זאת בצורה הרבה יותר טובה. זה שבני שלושים מתחילים לפחד, כי פתאום יש מה להפסיד. טיולים אינסופיים בעולם באים פתאום על חשבון משכורת, קריירה וחסכון לדירה. ויתור על קשרים יכול להוביל לאבדן של משהו טוב דווקא בתזמון אחר. להיות בן עשרים זה לאבד את הביטחון של גיל שלושים.

בני שלושים, מיינסטרימים משעממים, כבר לא חושבים שהם יכולים לכבוש את העולם שכבר לא שייך להם. לבני שלושים שייך רק המרוץ, התכתיבים והכניעה להם, הבר השכונתי השגרתי והשינה המוקדמת כי מחר יש עוד יום עבודה מעייף. כולנו מרגישים כך, אבל כולנו ממשיכים לפחד, לשתוק ולזרום עם העדר. אולי אז הריקנות תרגיש בודדת פחות. כי בגיל שלושים אנשים מבינים שהדרמות שהם יוצרים לעצמם לא מעניינות אף אחד והן לא באמת דרמות כי העולם יכול ואף צריך להסתדר בלעדיהם, עם ובלי הדרמות שמלוות להם את החיים. ובגיל עשרים אתה מרגיש שאף אחד לא יכול עליך, ויותר מכך – העולם לא יוכל להסתדר בלעדיך.
***
כל הפרקים | הכריכה האחורית | תגובות, הערות והצעות