היא והוא | קנאה ובגידה ופוטנציאלית

התמונה לקוחה מהאתר Break
הידידה שלו שומעת את כל הסודות שלכם ויכולה לנצל אותם לטובתה. מה כל-כך מאיים בידידה האפלטונית שלו, ומה, אם בכלל, אפשר לעשות נגדה? היא והוא בטור אפלטוני, למחצה.

היא: הקנאה באפשרות גרועה מהמימוש

אז יש לךַ ידידה טובה. מתי זה ממש מפריע לי? תמיד. ואם יש לך ידידה שהתחלת איתה פעם ולא יצא מזה כלום, אז זה ממש מפריע לי. ואם יש לך ידידה, שגם שכבת איתה בעבר, אז זה ממש, אבל ממש, מפריע לי. אני שואלת את עצמי למה? הרי זה בכל לא משנה אם היא כוסית על או מפלצת מצויה. זה לא משנה אם היא דוקטורנטית לפיזיקה קוונטית או מלצרית. זה אפילו לא משנה אם אני אוהבת אותה או לא. זה משנה שיש עוד דמות נשית בחייך שמשחקת תפקיד.

זה הפחד שאת הרגשות הכמוסים שלך אתה חולק עם מישהי אחרת. זו האינטימיות הבלתי נמנעת, שנוצרת בין גבר לאישה. זו הבעתה, שכשאנחנו רבים ואתה יוצא את הדלת בכעס, אתה הולך אליה, לשפוך את הלב. זו הידיעה שיש עוד אופציה. נכון, אני יודעת שזו אינה אופציה ממשית. אני מקשיבה לך אומר שמעולם לא חשבת עליה ככה, ושאם היית באמת רוצה היית איתה אז לא היית איתי. אני יודעת את כל אלו ועדיין...

אני באמת מאמינה בידידות אפלטונית בין גבר לאישה ושאפשר לקיים חברות אמת מבלי להיכנס למיטה. אך לכל זוג ובכל מערכת יחסים ישנן עליות ומורדות והפיתוי נעשה ממשי כשרע. מה קל יותר מאשר ליפול אל זרועותיה של החברה הכי טובה, שפתאום נראה שמבינה אותך טוב יותר מהאישה שאיתך? פתאום עולות מחשבות של מה היה יכול להיות? איך זה ירגיש אם....? פתאום נשאלות שאלות של איך מעולם לא...? ובתוך האינטימיות שלכם קל לפתח תיאוריות ויותר קל להרגיש בטוח, רצוי, נוח ומאוהב. פתאום הזוגיות נראית קלה יותר עם האחרת. הייתי סביר להניח סולחת לגבר שלי על מעידה חד פעמית של סקס חסר משמעות, אבל לעולם לא על ניהול מערכת יחסים בעלת ערך רגשי.

קל לשכוח שבין חברים אפלטוניים לא קיימות בעיות אגו ואינטימיות. קל לשכוח שרק בפנטזיה הסקס הוא תדיר וסדיר, וקל ליפול אל זרועותיה של אישה שאוהבת אותך כמו שאתה, כי היא לא מכירה אותך כבן זוג אלא רק את הצד שלך בזוגיות.

אני לעולם לא אבקש ולא אצפה מבן זוגי שלא להמשיך ולקיים חברויות ישנות שהיו לפני, ולחילופין אני גם לא אמנע ממנו מלהתחבר עם דמויות חדשות שנכנסות לחייו. אבל אני כן אסביר לו את הקושי שלי ואבקש ממנו שאת היחסים שלנו ישאיר בין כותלי הבית. אני גם אדרוש להכיר את הנפשות הפועלות בחייו. אחרי כל אלו אני בוודאות לא אחדל מלקנא, אבל לפחות אני בתקווה אעורר אצלו מספיק מצפון.


הוא: בגידה פוטנציאלית

המחשבה על "מה היה קורה אם" טמונה אצל כל אחד מהצדדים במערכת אפלטונית, וברגעי משבר – יכולה לצוץ "הזדמנות" בכדי לממש משהו שניתן תמיד להתחרט עליו יום למחרת. הפחד שלךְ מהידידוֹת שלי נובע מכך שאת מודעת לכך שגברים הם הכי קלים להשגה בעולם, ואת חוששת שתהיה מישהי, שתציג את עצמה כקורבן של המציאות, אבל בפועל עשתה את כל מה שדרוש בכדי לפתות אותי. לעומתך, הפחד שלי מהידידים שלך, ודווקא אלה שלא נראים מזיקים לכאורה, הוא היכולת שלהם לגרום לך שאת בכלל רצית את זה.

בעוד שאני סומך על האופי שלך ו"הקוד הגברי" כדי ששום-דבר לא יקרה בינך לבין הידיד שלך, לך אין אפשרות להסתמך על דבר, ובטח לא על "קוד נשי" שלא קיים בכלל בכל הקשור לזוגיות. אבל הנה משהו שאמור לעזור לך לדעת היכן את נמצאת, גם לגבי עצמך: מערכות אפלטוניות עם בני המין השני אמורות להיות פחות אינטימיות, ככל שמערכות רומנטיות נכנסות לרבדים עמוקים יותר. אם את או בן הזוג שלך עדיין מוצאים נחמה בשיחות הנפש אצל הידיד/ה – הרי שמה שצריך להדאיג הוא לא אפשרות הבגידה, אלא האפשרות שאין כאן בכלל קשר ששווה להילחם עליו מלכתחילה.

הבעיה שלך היא הצורך התמידי בדרמה. את עסוקה מדי בכמה את נאהבת ופחות במה את עושה בשביל לאהוב בחזרה, ובאופן כללי את לא מרוצה מכלום. זו הסיבה שהידידים שלך נראים כנחמה בתוך זוגיות שלא עונה על כל הסרטים שאת מאכילה את עצמך, וזו הסיבה שידידות מקבלות צל מאיים של טורפת גברים. האובססיה שלך אחר התמונה המושלמת גורמת לך לחפש אחריה בכל-פעם מחדש.

אצלי טמונה הידיעה שאין דבר כזה מושלם (אולי רק במראה חיצוני, וגם זה לא מחזיק מעמד לאורך שנים) ולכן אני נכנס לשגרה/אדישות/הבנה במהירות, שמרתיחה אותך עוד יותר. אני מסתפק בקבוע ובידוע, בעוד שאת מחפשת אחר מה שיכול היה להיות אחרת. כל מה שנוח אצלי – מאיים עלייך מתוך חוסר הנוחות שקיימת אצלך לגבי עצמך, ללא קשר למספר או לעצם הנוכחות של הידידות בחיי.

אם יש למישהו/י פחד תמידי שבן/בת הזוג שלו עומדים לבגוד בו, אז שינסו לבדוק בתוכם אם יש משהו שהם לא אוהבים לגבי עצמם. לעומת-זאת, אם יש בכם את הידיעה שבן/בת הזוג שלכם/ן הם אנשים מושכים ומעניינים ומרתקים וכתוצאה מכך הם גם יכולים להיות מחוזרים, אז תחמיאו לעצמכם: הם יכולים לבגוד ובכל-זאת נשארים אתכם ובמערכת היחסים שלכם מתוך בחירה.
***
כל הפרקים | הוא והיא ב-ynet | הכריכה האחורית | תגובות, הערות והצעות