הוא והיא | הטרדות הדדיות

התמונה לקוחה מהאתר Fun Gallery
נושא ההטרדה המינית רגיש, עם ובלי קשר לרלוונטיות האקטואלית שלו. לכן, חשוב לנו לומר, למרות ההומור והצורך בשיח, גופן של נשים הוא שלהן ושלהן בלבד וכשהן אומרות "לא" אז זה לא. זהו לא נושא לבדיחה, וגברים (ונשים) שחוצים את הגבול הזה – מקומם מאחורי סורג ובריח.

הוא: הגוף שלך הוא שלך, הבנתי

קשה להתווכח עם כל המחקרים האלה שקובעים ש-80% מכלל הנשים חוות הטרדה מינית, בגלל שזהו נושא שנשים לא מאפשרות לנהל עליו שיח. במקום שנשים יודו שהן אלה עם הכוח, הן ממשיכות להתחפר מאחורי תפקיד הנחותות ולא מוכנות לנהל שיח הדדי ושווה על נושא ההטרדה המינית.

נשים רבות יגדירו גברים כמטרידים מינית אם הם לא מרפים בחיזוריהם, או שאופן החיזור אינו מוצא-חן בעיניהן, גם אם אין בכך שום מרכיב מיני בוטה. אם יהיה מולךְ גבר שאת חושקת בו ושאופן החיזור שלו היה בוטה מדי – זה יהיה לגיטימי, יחסית, גם אם זה יגרום לך לחשוב פעמיים אם לצאת איתו. אם יהיה מולךְ גבר שלא מוצא-חן בעינייך (בד"כ על-סמך התרשמות חיצונית וסטריאוטיפית בלבד) אז כל סוג של פלרטוט מצדו עלול להיחשב הטרדה מינית. למה? כי אמרת שאת לא מעוניינת. כשגבר אומר לבחורה שהיא נראית טוב ו/או אם היא מעוניינת לצאת איתו היום בערב, הוא משחק איתה במשחק של חיזור, שבו יש סיכוי שהמילה 'לא' תאמר יותר מפעם אחת. מתי 'יותר מפעם אחת' נחשב להטרדה מינית? האם זה במראה החיצוני של הגבר? האם זה בפוטנציאל הכלכלי שהוא טומן בחובו? או שמא הגבר יגלה את זה בעצמו כשהוא יוזמן לחקירה במשטרה?

מתסכל אותי לדעת שהטרדות מיניות כלפי גברים נעשים על בסיס קבוע, ואף אחד לא טורח להגדיר זאת כבעיה. נשים רבות יוצאות מנקודת הנחה שגברים אומרים תודה על כל מחווה מינית שנזרקת לעברם, גם אם היא בוטה, ולכן זה בסדר לצבוט לנו בישבן, לבהות בנו, לסטור לנו בפרצוף בכל גחמה, לרמוז לנו בעיניים שישתלם לנו לעזור לכן, להריץ עלינו תסריטים שלמים של מניפולציות רגשיות, ולהאכיל אותנו בנתונים שקריים – רק בגלל שאנחנו גברים. ואם נעשה את כל הדברים הללו לכן – אז אנחנו סוטים וצריכים לשים עלינו אזיקים.

ברגע שנשים יכלילו על עצמן את מה שהן מצפות מגברים (לא רק בנושא הטרדה מינית, אגב) – אז כמות התלונות בתחום תרד פלאים, כי כולנו נפחד מהצל של עצמנו מחשש לתביעות הדדיות שמתבססות על גחמות. את לא צריכה להגיד לי תודה על כך שהסכמתי להתחיל איתך (בדיוק כמו שאני לא צריך להגיד לך תודה על זה שהסכמת לצאת איתי), אבל את לא צריכה לנופף בספר החוקים בכל פעם שאת לא מסכימה לכך.


היא: מה שגברים, לא יבינו לעולם

אני מבינה שגבר לעולם לא יבין, מה זה אומר להיות אישה. איך זה מרגיש כשגבר זר מלטף את עורך החשוף במבטיו, מהי תחושת החדירה שאת מזהה בעיניו כשהוא מנמיך את מבטו. גבר לעולם לא יוכל להבין את החשש שבללכת לבד ברחוב, באור ובעיקר בחושך. להביט תמיד מעבר לכתף, להחיש את צעדייך כשאת שומעת צעדים נוספים מאחורייך, להחזיק את הנייד ואת המפתחות בידיים, בכדי שברגע האמת תוכלי לבצע שיחת חירום ואולי לשרוט את התוקף ולהבריח אותו.

גבר לעולם לא יבין מה זה אומר להיות נחותה פיזית, לחייך גם כשבא לך לסטור לגבר הזה שנדבק אלייך במועדון, לדחות בעדינות ולקוות שהוא לא יחכה לך בחוץ. גברים לא מבינים את הטענות של בעד ונגד שעוברות במוחךְ, כשאת מוזמנת למשקה חינם בבר, האם לקבל את המשקה? מה זה אומר? מה הוא יחשוב שאני חייבת לו בתמורה? אם אני אסרב האם הוא יתעצבן? האם הוא יציק לי כל הערב?

גבר לעולם לא יבין את העוצמה של מיניות, את השחרור שנובע מתחושת הכוח שאני, כאישה, יכולה ללבוש מה שאני רוצה. ברור שאני רוצה תשומת לב, אבל מעבר לזה אני רוצה להרגיש יפה. כל אישה נושאת את השריטות שלה באשר למראה שלה, וצורת הלבוש שלנו עשויה לשחרר או לעכב את התחושה. אני יודעת שתסתכל, אני יודעת שיעברו בראשך מחשבות, אך זה וודאי לא נותן לך את החופש או את הזכות לממש או להציע את מחשבותיך. אין בחורה שמבקשת את זה, יש גבר שלוקח בכוח.

נשים הן לא פרנואידיות ולא מגזימות בתגובתן. לצערנו, למדנו מניסיון, עד כמה גברים אינם חובבי סרבנות. הפחד האמיתי מגבר שהוא לא ירפה, יהפך פיזי וייקח את מבוקשו בכוח. כוח לא בהכרח אומר אונס גם מניעת קידום והפצת שמועות, זו פעולה כוחנית. גבר שאינו מסוגל לקבל לא, לרוב מפחיד יותר מגבר שזורק הערה סקסיסטית לכיווני.

זה נכון שסיטואציה דומה תיתפס אצל אחת כחיזור תמים ומפלרטט, ולשנייה - כהתנהגות בוטה. זה בסדר, אנחנו שונות זו מזו וכך גם תפיסתנו. אם תשאלו את הנשים הקרובות לחייכם, תגלו באופן לא מפתיע שאין אישה מעל גיל 14 שלא הטרידו אותה מינית בצורה זאת או אחרת. אנחנו כל כך מורגלות בהתנהגות הזאת, שלרוב אנחנו אפילו לא מתייחסות אליה ברצינות הראויה.

אתה לעולם לא תוכל להבין עד כמה המיניות שלי מוטרדת ועד כמה החייתיות שלךַ משתחררת במשיכה.
***
כל הפרקים | הוא והיא ב-ynet | הכריכה האחורית | תגובות, הערות והצעות