מסעות מיסטר נורמל | כל אחד נולד עם שיק ביד

כל אחד נולד עם שיק ביד, בדיוק כמו כל אחד אחר ובדיוק עם אותו הסכום. והוא בוחר מתי לפדות אותו. נשמע לכם כמו פתיח לסרט הסוד-2, או מטאפורה שהיא ממני והלאה על מצב הבנקים בארץ? ובכן, למרות שזו מטאפורה, אף-פעם לא הייתה לי תחושה חזקה לגבי משהו שאני כותב כאן, כפי שקורה לי עכשיו. אז אחרי כמה ימים של מחשבה, הנה המילים מסתדרות להן לכדי פוסט.

כל אחד נולד עם שיק ביד, בדיוק כמו כל אחד אחר ובדיוק עם אותו הסכום. והוא בוחר מתי לפדות אותו. ויש אנשים ששכחו מזה, יש אנשים שלא סיפרו להם על זה מעולם ויש אנשים שגילו אותו במקרה, אבל החליטו לשים אותו מאחורי מגנט על המקרר. וברגע שהם עושים זאת – הם יודעים שהם עובדים על עצמם: אתה לא יכול להישאר עני, כשהשיק שלך מונח לך מתחת לאף. וכשאתה מבין שאתה צריך לפדות את השיק, אתה גם מתחיל להתחרט שלא פדית אותו קודם.

אתה לא יכול אף-פעם לוותר על השיק הזה. ברגע שאתה מוותר עליו, זורק אותו, או נותן אותו למישהו אחר – אתה חדל ומשהו ממך מת. אנשים שהתאבדו הם אנשים שוויתרו על השיק שלהם. ויש המון אנשים בעולם שהם חיים מבחוץ, אבל מתים מבפְנים מאותה הסיבה בדיוק. אבל הם פשוט לא עמדו בפחד. הרגע שבו אתה מחליט לפדות את השיק – הוא הרגע המפחיד ביותר. ההכרה שמגיע לך לפדות את השיק בלי מצפון, בלי מחויבות ובלי חרטות – הוא הרגע המרגש ביותר, הכי חופשי שיש ולכן הוא גם המפחיד ביותר.

ככל שתתמהמה עם פדיון השיק – כך תצטרך בזמן ההתמהמהות לקחת חלקים ממנו כדי לשרוד. ויש אנשים שמפחדים שבקצב הזה לא יישאר להם כלום מהשיק, אז הם מלווים מאחרים. אנשים לא מבינים שברגע שהם ייפדו את השיק – יהיה להם את הכל ואפילו יותר מזה. אבל כשהם מתחילים ללוות – הרעב לעוד מתחיל לכרסם בהם.

אנשים שפדו את השיק מוקדם ממך הם אנשים בלי תירוצים. הם לא מחפשים סיבות לחוסר ההצלחה שלהם, כי זה לא קיים מבחינתם. ההצלחה שלהם לא מפסיקה להגיע מהרגע שהם פדו את השיק. כשאין תירוצים, הם מגדילים את הונם ועושרם. ואתה, שבוחר להשאיר את השיק על המקרר, לך יש פחות זמן להשקיע כי זמן רב התבזבז על פחד.

העולם מתחלק לשני סוגי אנשים: אלה שמפחדים להצליח ואלה שמפחדים להתחרט. אלה שמפחדים להתחרט – פודים את השיק מוקדם או פודים אותו מיד כשהם מגלים אותו. אלה שמפחדים להצליח, לא מפחדים להתחרט ואפילו טוב להם בחרטות, כי יש להם עכשיו עוד סיבות ועוד תירוצים למה לא מגיע להם להצליח מלכתחילה.
***
כל הפרקים | הכריכה האחורית | תגובות, הערות והצעות