מסעות מיסטר נורמל | נטישת חרדת הנטישה

חרדת נטישה עושה הפוך על הפוך: מצד אחד אתה עושה הכל כדי לא להבריח אנשים סביבך במטרה לא לחוות נטישה, אבל עצם ההתעסקות בזה – מבריחה את כולם. מצד שני, כדי שפרידה (ולא משנה מאיזה סוג) לא תקרה לה בהפתעה, אתה עושה את הכל כדי לשלוט בה וליצור אותה מבלי שיש צורך בכך והכל רק כדי שלא ייפרדו ממך כשאתה לא מוכן. זהו. הגיע הזמן לנטוש את חרדת הנטישה.

מספיקה סיטואציה אחת, זכורה או לא זכורה בכלל, שמעצבת את הכל, שמשכנעת שאי-אפשר אחרת, וגם כשהמציאות מתעקשת להוכיח שמדובר במקריות, הרי שהנפש מתקשה להאמין ועושה את הכל בכדי להביא את הסוף הידוע מראש.

התנהלות סביב חרדת נטישה מוכיחה שאפשר לסמוך רק על עצמך, שהכול תלוי בך, ושאין מי שיצליח להרים אותך (כלכלית, פיסית, נפשית). חרדת נטישה מצליחה לקַרב את כולם מבלי שאתה מתקרב באמת. החרדה שמה אותך חמישה צעדים קדימה בכל מערכת יחסים שהיא, מאפשרת לך להריח את הפרידה ממרחקים, ולנתק במהירות למרות שההיאחזות נעשית בסיבות שווא. הלבד הוא המקום הכי בטוח שיש.

חרדת נטישה, לדעתי, היא התמכרות. יש בה משהו הרסני, שאתה לא יכול להרפות ממנו, כי הוא משרת אותך לאורך שנים. דרושות מוטיבציות חדשות שיוכיחו שאנשים אוהבים כי הם פשוט אוהבים, בלי תנאים ובלי גבולות שייפַּרמו בגלל חולשות או פחדים. דרושים חיבוקים מאשרים וללא חשש לבקש אותם. למרות שקשה להיגמל מהתמכרות, דווקא ההכרה שיש את החרדה – יכולה להוביל לגמילה מהצורך לתחזק מערכות-יחסים מתוך מקום של פחד שאנשים יעזבו.
***
כל הפרקים | הכריכה האחורית | תגובות, הערות והצעות