מסעות מיסטר נורמל | זה לא אותו דבר

החזאי אמר לפני כמה ימים שהסתיו התחיל באופן רשמי. עוד תקופה הסתיימה, עוד תקופה מתחילה ואז כל המעגל מתחיל. מעגל של התחשבנות אישית ופנימית על מה שרצוי ומה שמובטח. ובכל פעם, תמיד ישנה מטרה אחת, שאתה בטוח שאם תגשים אותה – אז הכל יהיה בסדר. הכל. אבל זה אף פעם לא יוצא כמו שאתה רוצה. וגם אם הגשמת את מה שרצית בדיוק, דבר מפחיד כשלעצמו, אז תמיד יש מטרות חדשות, שאם יושגו, הכל יראה טוב יותר.

עונות חדשות, ימי הולדת, חגים ומועדים להגשמת מטרות – הם כולם זמן להתחשבנות. התחשבנות על איפה היינו לפני שנה ואיפה אנחנו היום, ומה רצינו להשיג לעצמנו עד היום ומה באמת הושג, אם בכלל, עד היום. ויש עידוד מההישגים ויש אכזבה מהפספוסים ותמיד יש אשמים ומועקה שמהולה בתקווה מחודשת. מחר יהיה יותר טוב. עכשיו זה הזמן למטרות חדשות, שאם יושגו, הכל יהיה בסדר. אני אהיה מאושר יותר, שמח, נינוח ורגוע ואהוב ואוהב ופנוי רגשית. רק קצת סבלנות, קצת התמדה והתמקדות במטרה – והכל יהיה טוב יותר, אתם תראו. וכשהמטרה מושגת, לא נולד אדם חדש בכלל.

כי ככה זה. אנחנו תולים בדבר אחד את הכל. אם אני ארזה אז הכל יהיה בסדר, למשל. כך גם אם אני אכסה את האוברדרפט בבנק, אם אני אמצא עבודה, אמצא דירה, אם תבוא אהבה חדשה. בכל פעם אנחנו בטוחים שהכל תלוי בזה ושזה הדבר שיגרום לנו לקום בבוקר עם מוטיבציות חדשות, עם אושר פנימי שרק מחכה לפרוץ ועם תכונות חדשות שיבטלו את כל מה ששנאנו בעצמנו עד כה ושכה רצינו להעלים. להיפטר מכל מה שמטריד אותנו ודחה אחרים ולהתחיל מחדש. אבל הפעם, באמת. רק הפעם.

אבל הסתיו הזה יעבור ועמו יבוא החורף. האביב יגיע במהירות ואחריו הקיץ. כל פעם נשנֶה משהו אחד, מבלי לשים לב אפילו שהוא השתנה. אנחנו נאחזים בשינוי ולא נותנים מקום לסיטואציות בחיים שאנחנו מתמודדים איתן, מתבגרים יחד איתן ולומדים דברים חדשים על עצמנו בזכותן. ובחלק מהזמן מדובר רק לתקופה מוגבלת ובחלקים אחרים זה שינוי, שינוי קל, שמצטבר ומתפתח וגדל.

וביום ההולדת הבא נוכל להגיד לעצמנו שאיזה יופי וכמה מדהים שהשתנינו. ככה, בלי לשים לב בכלל. אולי בזכות הדיאטה והעבודה והאהבה החדשה, אבל זה לא קשור. חשבון הנפש יגיע שוב עם העונה הבאה, ביום ההולדת הבא ושוב יתחילו מטרות חדשות, ציפיות ותקוות. אחרת, כך אני חושב לעצמי, איך נוכל להיות מאושרים? איך נוכל לחיות אם יסתיימו המטרות? אילו מוטיבציות יקימו אותנו בבוקר בלעדיהן?

האכזבה נטועה בכך שלא ניתן לשנות דבר בבת-אחת, ולעיתים, יש דברים שלא ניתן לשנותם כלל. בקצב נורמאלי ובציפיות מציאותיות – אפשר להתחיל להיות מרוצים, מסופקים ואפילו מאושרים – כבר עכשיו, לא?

שנה טובה.
***
כל הפרקים | הכריכה האחורית | תגובות, הערות והצעות